Rize Manle Tarihçemiz

Rize Manle Tarihçemiz  

Köyümüz Hakkında  

Saygıdeğer Manleli Dostlarımız,


   Hırçın dalgalı Karadeniz’den dereboyu Kaçkarlar’a doğru giderken 35. km’de yeşilin bütün tonları ile bezenmiş İkizdere’mize varmış oluruz. İlçe merkezimizin güneybatısında Yeşilyurt, Kirazlı ve Güney Mahalleleri bulunmaktadır. İkizdere’nin kaza merkezi olmadan önceki ismi Kirazlı Köyü’dür.Daha önceki bilinen ismi de Manle’dir. Yayla ve ormanları ile birlikte Manle’nin yüzölçümü 17 Km2’dir.

 

  Taş evlerimiz, büyük dere ile küçük dere arasında mazbut bir düzlükten sonra mavi göklere doğru yükselen yeşil dağların yamacında yapılanmıştır. Ülkemizde bilinen en güzel şelalelerden biri olan İkizdere Şelalesi Manle’mizdedir.Her mevsim başka bir güzellikte akar.

 

   Büyük şehirlerde dağılmış, artık birbirini tanımayan ve yabancılaşan Manlelileri, imkanlar nispetinde bir araya getirip tanıştırmak, kaynaştırmak, yardımlaşmak için Manle-Der’i , otuz kurucu üye ile kurduk. İlk toplu faaliyet olarak, Ramazan ayında Manle’de bir iftar yemeğinde buluşmaya karar verdik.

 

Yöremiz tarım arazisi yoksunudur. Bu nedenle, Manle’mizi , iklim ve toprak çeşidine uygun, verimli meyve bahçelerine dönüştürmeyi düşünmekteyiz.


    Bilindiği gibi vaktiyle gürül gürül, günümüzde sakince akan deremizin üzerinde elektrik santralleri yapılmaktadır. Keşke karar vericilere “Santral yap ama suyumu yok etme” diye diretebilseydik. Keşke suyumuzu aldıkları yerden, bıraktıkları yere kadar deremizi koruganlarla islah ederek zarifçe ve pırıl pırıl akan bir dere haline getirebilseydik. Ve keşke İkizdere merkezden denize kadar akan deremizi kırmızı benekli alabalık yuvası haline getirip, lezzetini ve güzelliğini bütün dünyaya tanıtabilseydik.

 

    Bir doğa harikası olan İkizdere’mizin suyu içilebilir temizlikte olmalıdır. İlçe merkezimizdeki, arıtma tesisin kapasitesi yeterli değildir. Mutlaka son teknoloji ile yenilenmeli ve islah edilmelidir. Bu yenilenmenin yapılabilmesi belediye bütçesi ile mümkün değildir. Dereboyunca yaşayanların huzur ve sağlığı için Çevre Bakanlığının yardımına talip ve muhtaçız.

 

  Deremiz çöp arabası değildir. Hem yöre insanımız hem de bütün insanlık için bir nimetidir. Bu nimeti körletmeyelim, kirletmeyelim, yok etmeyelim.

Mensubu olmaktan sevinç duyduğumuz bütün Manlelilerden dilek ve temennimiz, soyadlarımızın ; dostluğu, kardeşliği , komşuluğu, bir ve beraber olmayı engelleyen unsur olmadığının, üstünlüğün sadece iyi insan ve takvada olduğunun bilinmesidir.


Kurucu Başkan

Yusuf KÖSOĞLU